PUBG Nedir? Nasıl Oynanır?

Gençlerin sık sık adından bahsettiği, bir çok yayıncının profesyonel olarak emek verdiği, dünya genelinde bilinen en iyi savaş ve silah oyunlarından biri olan PlayerUnknown’s Battlegrounds yani PUBG nedir? Nasıl Oynanır? adlı yazımızda sizlere PUBG hakkında genel bir kaç bilgi vereceğim.

PUBG dünya ve ülkemiz genelinde büyük bir ilgi görmektedir. Bunun bir kaç sebebi var. Bu sebepler başlıca;

 • Hem mobil hem de bilgisayarda oynanabiliyor olması.
 • Tek, çift ve grup halinde oynanabiliyor olması. Bu sayede arkadaşlarınızla güzel vakitler geçirebilirsiniz.
 • Mutiplayer yani çok oyunculu olması.
 • Hem silah hem strateji oyunu olması.
 • Çok sayıda server bulunması.

Bunlar ve bunun gibi etkenlerden dolayı PUBG sevilmekte ve büyük bir ilgi görmektedir.

PUBG Nasıl Oynanır?

PUBG 100 oyuncu ile oynanır. Oyunda bir uçakta başlanır. Bu uçağın belirlenmiş bir rotası bulanmaktadır, bu bulunan rota üzerinden haritada herhangi bir yere paraşüt aracılığıyla iniş yapılmaktadır. Oyuna bu şekilde başlamış olursunuz. PUBG’de amaç hayatta kalmaktır. Ayrıca hayatta kaldığınız sürece diğer oyuncularda saf dışı bırakmanız gerekmektedir. Eğer arkadaşlarınızla değil de tek başınıza grup maçına girmeyi tercih ederseniz başka oyuncularla eşleştirilirsiniz. Ama yine amaç hayatta kalmak ve takım halinde devam edebilmektir. Takımda ki tüm oyuncular ölmeden oyunu kaybetmiş olmazsınız.

Oyun Haritası ve Teçhizatları

Oyuncular 8 x 8 km genişliğinde bir haritada oyunu oynarlar. Az öncede bahsettiğimiz belirlenmiş rota üzerinden atlarlar. Atladıklarında paraşüt ile yere inerler. Oyuncular yere indikleri zamanda hiç bir silah, teçhizata sahip değildirler. Atladıkları yerlerde bunları bulmaya çalışırlar. Harita üzerinde binalar, konteynırlar, hangarlar hatta tüneller bulunuyor. Bu bina, hangar vb. alanlarda oyuncular teçhizat arayışına koyulurlar. PUBG oyucuları buna aralarında “Lut Atmak” derler. Peki bu teçhizatlar nelerdir?

 • Kask
 • Zırh
 • Silah
 • Çanta
 • Bomba
 • Silah ekipmanları (dürbün, tutanak vb. )
 • Sağlık malzemeleri

Gibi teçhizat arayışına koyulurlar. Bu teçhizatların seviyeleri olabiliyor. Örneğin kaskın 1. seviye, 2. seviye ve 3. seviye olmak üzere 3 seviyesi vardır. Kask da olduğu gibi zırh ve çanta da aynı durum geçerlidir. Yani 3 seviyeden oluşur. Bu seviyeler önemli. Kaskın ve zırhın seviyesi yükseldikçe mermi geçirgenliği azalmaktadır. Bu sayede herhangi bir çatışma esnasında daha az görürsünüz. Aynı şekilde çanta içinde bu durum böyledir. Yani seviye arttıkça kullanım kapasitesi artacak ve daha fazla teçhizat taşıyabileceksiniz.

Bu oyunda iki farklı nişancı görüşü vardır. Birinci şahıs ve Üçüncü şahıs… Bu görüşler zevkinize göre ve alışkanlıklarınıza göre kullanımınız içindir.

Bir oyun ortalama 30 dakikadan fazla sürmektedir. Her bir kaç dakikada harita küçülür. Bu küçülme haritada rastgele bir yere doğru gerçekleşir. Bunun nedeni oyucuların daha küçük alanlarda birebirleriyle karşılaşmasını sağlamaktır. Eğer küçülen alana doğru gitmezseniz yani güvenli bölgeye girmezseniz mavi alana yakalanabilirsiniz. Mavi alan canınızı azaltan zehirli bir gaz salgılar. Ek olarak oyunda kırımızı alan adı verilen bir alan vardır. Bu alanda bombalama yapılır. Kırmızı alan oyun sürecinde belli arkalıklarla değişmektedir. Dikkat edin de başınıza bomba gelmesin 🙂 Çünkü gelirse ölme ihtimaliniz yüksek….

Oyunun sonunda oyun size oyunda kaldığınız süre ve öldürdüğünüz kişi sayısına bağlı olarak ödüller verir. Bu ödülü herkese veriri. Yani birinci olmak zorunda değilsiniz.

0
Görüş Bildirx

Tavsiye Ettiğimiz Ürün

5 1 vote
Article Rating
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
WeCreativez WhatsApp Support
👋 Merhaba, nasıl yardımcı olabiliriz?
Shopping Cart